LAJOS KOSSUTH (LAYOŞ KOŞŞUT) MÜZESİ

Sevgili Prof. Aykut Mısırlıgil’le birlikte Kütahya’yı gezerken, eski Kütahya evlerinin örneklerini görmeye çalışıyoruz. Bu konuda başarılı örnek yer, Germiyan sokağı. Daha sonra, Börekçiler mahallesi, Macar sokağında 18. yüzyıldan kalma Hamdi Aydın’a ait (asıl sahibi Şeyh Bedreddin Efendi), ama halk arasında Macar Evi olarak bilinen evi görmeye gittik.

Macar Evi Kütahya

Sevgili dostum, İstanbul Macar Kültür Müdürü Gabor Fodor’un işbirliği ile, bu ev Lajos Kossuth Müzesi olarak düzenlenmiş. Yeri gelmişken, Sevgili Gabor Fodor; Türk -Macar tarihi ve kültürel ilişkilerini geliştirmek için yoğun bir çalışma içinde. Nisan ayında, Merzifon Belediyesi’nin benim moderatörlüğümde düzenlediği ve Gül Baba paneline de panelist olarak katılmıştı.

Lajos Kossuth; bir Macar vatansever, milliyetçi ve devlet adamıdır. 19 Eylül 1802 de Macaristan’ın Monok’da dünyaya gelmiş. Budapeşte Üniversitesini bitirmiş. 1832 yılında Macaristan parlamentosuna girmiş. 1837 yılında, devlete ihanetten tutuklanmış. Serbest kaldıktan sonra, Teresa Meszleny adlı katolik bir kadınla evlenmiş. Ama, bu evlilik Katolik kilisesi tarafından kabul edilmemiş. Bunun üzerine, farklı inançlara mensup çiftlerin evlenmesine engel bu düşünce ile mücadele etmiş. Gazete çıkarmış. Avusturya’da 1848 deki devrim hareketi sonucu, İmparator Ferdinand, aralarında Lajos Kossuth’un da bulunduğu Macar reformcuların isteklerini kabul edince, kurulan ilk Macar hükümetinde Maliye Bakanı olarak görev alıyor. Ferdinand sonrasında İmparator Franz Joseph, Avusturya ve Macaristan’ı tek bir ülke olarak yöneteceğini ilan ediyor ve Avusturya’nın desteklediği Hırvat askeri birlikleri Macaristan’ı işgal ediyor, Başbakan Batthany istifa edince, Milli Mücadele Komitesi başkanlığına Lajos Kossuth seçiliyor. Avusturya birlikleri Macaristan’a girince, Macar hükümeti ile birlikte Debrecen’e (Dobruca) çekilen Lajos Kossuth; 14 Nisan 1849 yılında, Macaristan’ın  Avusturya’dan bağımsızlığını, cumhuriyetin kurulduğunu ve Habsburg hanedanlığına son verildiğini ilan ediyor. Avusturya’nın talebi üzerine Rus ordularının Macaristan’a gelmesiyle, 11 Ağustos’da ülkesinden ayrılıp, Osmanlı Devletine sığınıyor, ailesi ve maiyetiyle birlikte, toplam 56 kişi. Vidin, Şumnu ve Kütahya’da kalıyor. Sonra, sırasıyla Marsilya, Southampton, Amerika ve İtalya’nın Torino kentlerinde Macaristan’ın bağımsızlığı mücadelesine devam ediyor. 20 mart 1894 yılında Torino’da ölmüş ve naaşı Macaristan’a nakledilmiş.

Padişah Abdülmecid tarafından, 30 Mart 1850 yılında diğer Macar mültecilerle birlikte Kütahya’ya yerleştirilmiş. Kütahya’da kaldığı 1.5 yıl boyunca tüm ihtiyaçları Osmanlı Devleti tarafından karşılanmış. Burada kaldığı süre içinde, Türkçe öğrenmiş ve bir Türkçe Dilbilgisi (gramer) kitabı hazırlamış. Bağımsız Macaristan’ın  bölünmez birliğini esas alan anayasa taslağını da burada kaleme almış.

Müze olarak düzenlenen ev; bahçe içinde, iki katlı, yedi odalı ve ahşap olarak yapılmış. Müze de Lajos Kossuth’a ait eşyalar sergilenmektedir.

Osmanlı-Macar ilişkilerini bilmekle birlikte, Macar bağımsızlık hareketi hakkında bilgim yoktu. Hele bu konuda Kütahya’nın rolü, gezi sırasında karşıma çıkınca çok da etkilendim. Özellikle Osmanlı devletinin akrabalarımız Macarlara, bağımsızlıklarının kazanılmasında Özgürlük Savaşçısı Lajos Kossuth kişiliği üzerinden destek vermiş olması ve bunun bir müze düzenlemesiyle kamu oyuna duyurulması beni pek mutlu etmiştir.

Müze ile ilgili fotoğraflar, aşağıdaki ”Görseller” bölümünde yer almaktadır.

GÖRSELLER:https://photos.google.com/share/AF1QipPnYfHVlsEPMTlTbPo70eO-eM6yoo3gl-Nk9LnB34dE4iVko6URExZKMYpRmflzeA?key=TmQ2MkxVQkQzcGgyQmE1S2lIemwtWm92ajhfVVlR

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s